İyi Bir Atış için Öneriler

İyi okçular ne zaman eğitileceğini, eğitim göreceğini ve atış yapacağını bilirler.

Bir Olimpik hocamız vardı ve konferansında “atış yaparken eğitmemelisiniz” derdi. Eğitmeye çalışmak, direktifler vermek kolaydır ve çoğumuz bunu bilinçsizce yaparız. Fakat herhangi bir sporda en iyiyi yapmak için sadece ona odaklanmanız gerekir. Tek odak noktanız duruşunuz ve yayınız olmalıdır. Birileri bir şeyleri yanlış mı yapıyor, bu sizin umrunuzda olmamalı. Bir başka sporda örneğin dövüş sanatlarında, kafanızın içerisinde fikirlerin dolaşmasına izin verirseniz yaralanabilirsiniz, acı çekebilirsiniz. Okçulukta bunun olmuyor olması sizi odaklanma durumundan bihaber olmaya itmemeli. “Ne zaman yapacağını bil” iyi bir öğüttür bizim rahat kültürümüzde. Korelilerin pratik alanlarına nasıl yürüdüklerini hiç gördünüz mü? Pratik yaparken konuşmadıklarını biliyor musunuz? Bunun sebebi bazı şeylerin önceliği olduğunu bilmeleridir. Eğer sahadaysanız tek yapmanız gereken okları hedefe atmaktır.

Okçuluk bir eğlence aracı olabilir!

Kasıyor musunuz vücudunuzu? Daha iyisini mi yapmak istiyorsunuz? Nefes nefese misiniz? Az once çok kötü bir atış mı yaptınız? Eğer hatalarınızı telafi etmezseniz, bir sonraki de farklı olmayacaktır. Eğer okçuluğa doğru yaklaşımda bulunamazsanız nasıl olur da en iyi atışı yapmayı beklersiniz? Etrafınızdaki herkes pozitif. Siz bunu negatifken yapabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Singapurlular’a verilen temel öğüt şudur: gevşe ve iyi vakit geçir! Gevşemek ve üstesinden gelmek size kendinizi bir sonraki atışa hazırlama imkanı sunar. Herkes hata yapar, fakat profesyoneller hatalarından öğrenirler ve tekrar etmezler. Bunu da düzenlerini değiştirerek, gevşeyerek, ÇOK ZORLAMAYARAK ve formlarına dönerek yaparlar.

Dengeyi başarın.

Babam her zaman yay kolumla iteklememi söylerdi. Doğrudan hedefe. O omzunu indir! Kastettiği şey şuydu ki insanlar çoğu zaman yay kolunun çekme koluna karşılık geldiğini unutuyorlar. Herkes teli geri çekip diğer kolunda da aynı gerginliği sağlamayı unutarak iskelet yapıları dengesizken atış yapıyorlar. Uygun denge sağlanmadığında yapılan bu atışla dikey hareket edersiniz ve sakınırsınız. Yapmanız gereken dengeyi kollarınızı hem çekerek hem de iterek sağlamaktır. Kuvvetlerin omuzlarınızın destek noktasında olması gerektiğini anlamanız gerekir. Bu denge sağlanmadıkça oluşacak ek kuvvetler teli bırakmanızla birlikte harekete geçerek dengenizi bozarlar. Eğer doğru yaparsanız yay hedefe doğru düşer parmaklarınızın arasında GÜÇ HARCAMADAN kalır. Acele edip de bu süreci hızlandırmayın. Bunu sağlamak için yavaşlamayın da. Bu her şey yolunda olduğunda ve doğal bir ritimle gerçekleşir.

Zihinde canlandırma üzerine çok çalışın.

Bill Wee bu konuda iyidir. Siz de olmalısınız. En iyi atletler her zaman zihinsel canlandırma yaparlar. Bunu yapmayan başka birisi aynı düzeye erişemez. Bu konuda yazdığım bir yazı linkler bölümünde mevcut. Özeti ise şu ki canlandırma hedefe ulaşmak için ne gerekiyorsa yapılacağı kararı ile başlar. Ardından en iyi performans için gereken boşluğu zihninizde yeniden düzenlersiniz. Bu performansınızın formunuzla bütünleşmesine yardımcı olur.

Ne zaman eve gideceğinizi bilmelisiniz.

Yayınız yüksek performanslı bir makinedir, ancak siz öyle değilsiniz. Yeterince çalıştığınızda bırakıp eve gitmeyi bilmeniz gerekir. Kaslarınız alarm vermeye başladığında, keyifsizseniz ya da açsanız, ok atmayı bırakın! Pratik sadece doğru form ile pratik yapıyorsanız ve aynı formu defalarca sağlayabiliyorsanız faydalıdır. Japon Kyuodo eğitmenleri bir günde çoğu zaman en fazla iki ok atarlar. Neden mi? Bunu düşünmeyi size bırakıyorum.

Kendi okçuluğunuza odaklanın.

Okçuluk hazırlanmakla ilgilidir. En iyi performansı getirecek başarıya yardımcı olmak hakkındadır. Dikkat dağınıklığı size yardımcı olmaz. Başkaları için endişe etmek kimseye fayda sağlamaz. Ekipmanınız olması gereken düzende mi? Oklarınızın hizasını kontrol ettiniz mi? Çantanızda neler olduğunu biliyor musunuz? Yedek parçalarınız tamam mı? Yağmurluk, şapka, güneş kremi? Temel olarak kendinize okçuluğunuz ile alakalı herşeyi yönetmeye borçlusunuz. Sorumlu değilmiş gibi davranmayın.

Okçuluk eğitiminizi rekabete taşıyın ve rekabeti de okçuluk eğitiminize.

Eğitiminiz öyle hazırlanmalı ki yarışmalarda iyi sonuçlar almanızı sağlamalı. Tüm rekabetçi ortamlar için hazırlanın. Zihinsel canlandırmayı kullanarak kendinizi rekabete hazırlayın. Tüm okçuluk ekipmanlarınızı kullanın, yedek parçalarınızı bile. Yarış başladığında kendinizi eğittiğiniz zihin haliyle rekabete hazır olmanız gerekir. Ben bunun insanı duygusal olarak normalize ettiğine ve bu sayede tekniğini aksi durumlarda da aynen tekrar edebilmesini sağladığına inanıyorum. Bir dövüş sanatçısının yapmaya çalıştığı da budur: tekniğinizi ve bilginizi herhangi bir adrenalin atağı ya da kavga öncesi gerginlikten korunmak için kullanın. Okçular bu gerginliği iyi bilmelidirler ve kendi kendilerini bölümlere ayırmalıdırlar. Böylece kendilerinin uygun form ve zihin halini başarmalarına yardımcı olurlar.

Kazanmaya karar verin.

Bu sizi motive eden tek şey olmalı. Bir yerlerde okuduğuma gore atış ödüllerden etkilenmektedir. Hiçbir şey için atış yapın, ve düzgün atarsınız. İşin içerisine ödüller, para girdiğinde ise ufak bir farkla atarsınız. Bir milyon dolar koyun ortaya ve zihniniz bu paraya odaklanır. Hayır. Eğer atış yapıyorsanız, sadece kazanmak için atın. Kazanabileceğinize karar vermeniz gerekir. Eğer sonununcu olduysanız ya da kaybettiyseniz, yine de fark etmez, sizing yaklaşımınız kazanma odaklı olmak zorundadır. Daha once değindiğim gibi, diğer tüm okçular kazanmak için ölüyorlar. Bir numara olmak istiyorlar. Siz bu açlığa sahip değilseniz, kazanma olasılığınız nedir ki? İkincilik için oynamayın. En iyi olmaya çalışın, kendiniz inanın!

Okçuluk için büyük sır yoktur, bitirici uygulama yoktur.

Bir tek şeyle kafayı kırmayın. Büyük okçuluk için tek bir sır yoktur: okçuluk her şeyin bir kombinasyonudur. İyi malzeme, iyi eğitim, iyi bir koç, iyi zihin, iyi şartlar. İyi okçularla konuşun. Şunu farkedeceksiniz ki her biri farklı şeyler söyleyecekler. Neden? Çünkü birisi için çalışan bir şey sizing için çalışmayacaktır. Sizin bulmanız gereken en iyi şekilde hepsinin nasıl biraraya getirileceğidir. Bu eğlencenin bir parçasıdır. Yardıma mı ihtiyacınız var? Bill Wee ile konuşun. Her türlü okçulukla alakalı 40 yıllık tecrübeye sahiptir. İhmal edemeyeceğiniz kadar büyük bir bilgi kaynağıdır.


 

Benzer Bilgiler

TÜM YAZILAR

Duyurular

TÜMÜ