Oryantiring Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Oryantiring çoğu zaman bir saati aşan bir aktivitedir. Öncesinde aç olmamak ve yeterli sıvı almak daha fazla keyif almanızı sağlar.

Harita ve pusulaya gereğinden fazla konsantre olmamalısınız. Hedefiniz harita ile araziyi örtüştürerek hiç pusula kullanmadan gideceğiniz yönü bulmak olmalı. Harita ve araziyi beraber gözlemleyin, her an harita üzerinde konumunuzu işaret edebiliyor şekilde oryantiring yapın.


En önemlisi: Düşünebileceğinizden daha hızlı koşmayın! Çoğu dünya şampiyonu hafif ama sürekli bir tempoda koşarak HİÇ hata yapmadıkları için şampiyon olmuşlardır.
Koşulacak arazinin haritası en önemli malzemelerindendir. Oryantiring haritası, normal topografik haritalardan daha detaylı ve özel renklerde basılan haritalardır. Ölçeğin dünya standardı 1:15 000 veya 1:10 000dir. Bu haritada kesik ağaç kökleri, sık çalılar ve oturma bankları gibi detaylar kolaylıkla görülebilir.

Başlamak için basit bir pusula yeterlidir. Kıyafet, ormanda koşmaya uygun olmalıdır: Hem hareketi engellemeyecek, hem ısıyı dışarı atabilecek hem de çiziklerden koruyacak. Sentetik performans tekstilleri en ideal seçim olur.

Ayakkabılarınız da orman için koşmaya uygun olmalı: Mümkün olduğunca yumuşak toprak ve yapraklar arasında kaymayacak taban yapısında, düşük bilekli bir model seçilmeli.

Duyurular

TÜMÜ